National Youth Work Awards

On 13th March 2019, we celebrated Scotland's awesome youth work sector at the 12th National Youth Work Awards! Meet this years winners and finalists: 

Community Based Youth Work – Sponsored by Youth Scotland

Winner: Elgin Youth Café Youth Team

Finalists:  Coatbridge Youth Action & Mayfield and Easthouses Youth 2000 Project (Y2K)

Find out more about their work.

Digital Youth Work – Sponsored by Sky Academy

Winner: Digi Crew

Finalists: John Taylor (High Life Highland) and Bolt FM (St Pauls Youth Forum)

Find out more about their work.

Equality and Diversity - Sponsored by BBC Children in Need

Winner: Action for Children Heritage & Inclusion Project

Finalists: Interest Link Borders and Spartans Youth Work Team.

Find out more about their work.

Faith-Based Youth Work – Sponsored by YMCA Scotland

Winner: Ben Raw, St Paul’s Church

Finalists: Camas Team (Iona Community) and St Rufus Youth Group.

Find out more about their work.

Inspirational Leader – Sponsored by Scottish Government

Winner: Fergus McMillan (CEO, LGBT Youth Scotland)

Finalists: Alastair MacKinnon (CEO, Fast Forward) and Paul McIlvenny (Chair & Co-Founder Include Me 2 Club).

Find out more about their work.

Mental Health and Wellbeing – The Prince’s Trust Scotland

Winner: Donna Anderson & North Ayrshire YOYP Ambassadors

Finalists: Hannah Lind (Highland Hospice) and Y sort it’s Carers Service

Find out more about their work.

Prevention and Inclusion – Sponsored by Scottish Police Federation

Winner: Modo – Circus with a Purpose

Finalists: The Street (RegenFX Youth Trust) and Jeannie Gray (Moore House Care and Education)

Find out more about their work.

Raising Attainment – Sponsored by Education Scotland

Winner: The Spartans Community Football Academy

Finalists:  East Ayrshire Council’s Home Link Team and Paul Ross, Inverclyde Council.

Find out more about their work.

Skills for Life – Sponsored by SQA

Winner:  Helm Training

Finalists: Glasgow North East Strategic Youth Alliance (GNEYSA) and Cupar Youth Café – 16+ Activity Agreement Programme.

Find out more about their work.

Team of the Year  – Sponsored by CLD Standards Council for Scotland

Winner: Shetland Islands Council Youth Services

Finalists: Royston Youth Action (RYA) & Hazlehead Academy Youth Work Team

Find out more about their work.

Time to Shine Arts and Creativity – Sponsored by Creative Scotland

Winner: Re-Formation Project

Finalists: Rebekah Aitkin (PEEK) and SambaYaBamba Youth Street Band

Find out more about their work.

Volunteer of the Year – Sponsored by Young Scot

Winner: Daniel Bustillos, LGBT Youth Scotland

Finalists: Ty Stock (The Sea Cadets) and Michael Docherty (Our Lady’s High School).

Find out more about their work.

Youth Participation - Sponsored by Scottish Government

Winner: Y sort it Management Board

Finalists: North East Edinburgh Youth Ambassadors and Renfrewshire Youth Voice.

Find out more about their work.

Youth Worker of the Year – Sponsored by Scottish Fire and Rescue Service

Winner: Eilaine Coffey, Hot Chocolate Trust

Finalists: Alan Bell (Recharge Tranent) and Lyndsey Coleman (Y sort it) 

Find out more about their work.

Lifetime Achievement – Fellowship of YouthLink Scotland – Sponsored by YouthLink Scotland

Winners:

  • Margaret McKinlay - The Girls’ Brigade Scotland
  • Jim Sweeney - YouthLink Scotland
  • Mary Matthews - Girlguiding Scotland

We're also delighted that the Co-Design Group for the National Youth Work Awards is being sponsored by The National Lottery Community Fund. 

Find out more about the Co-Design team and what they got up to this year on our blog

Back to top