Meet the 2020 National Youth Work Awards winners!

The youth work sector came together on the 12th March to celebrate some of the amazing work happening up and down the country. Let's meet the #YLSAwards winners!

 

Arts & Creativity

Sponsored by Creative Scotland.

Winner:

Helping Young People Engage (HYPE)

Finalists:

BANG Summer Camp

In The Mix Project

Find out more.

 

Attainment & Skills

Sponsored by Education Scotland.

Winner:

FARE Scotland

Finalists:

Scran Academy

Innovative Schools Projects

Find out more.

 

Community-Based Youth Work

Sponsored by Scottish Fire & Rescue Service.

Winner:

Youthpoint Glasgow

Finalists:

Cupar Youth Cafe

Arran Youth Foundations

Find out more.

 

Digital & STEM

Sponsored by Princes Trust Scotland.

Winner:

Lesley Ellis, Cromar Future Group

Finalists:

Martin Dunbar, The Boys' Brigade

Anthony Chalmers, Fullarton Youth & Community Project

Find out more.

 

Environment & Conservation

Sponsored by Scottish Natural Heritage.

Winner:

St Paul's Youth Forum

Finalists:

Innerleithen Scout Group - Golden Eagle Champions

Find out more.

 

Equality & Diversity

Sponsored by YMCA Scotland.

Winner:

BANG Summer Camp

Finalists:

David Shields, LGBT Youth Scotland and TD1 Youth Hub

@Home Youth Centre Supported Group

Find out more.

 

Inspirational Leader

Sponsored by Scottish Government.

Winner:

Andy Bathgate, Scrupture Union Scotland

Finalists:

Khaleda Noon, Intercultural Youth Scotland

Kelly Ross, Dumfries & Galloway Council

Find out more.

 

Mental Health & Wellbeing

Sponsored by BBC Children in Need.

Winner:

Youth Health Champions, YoMo Young Movers

Finalists:

Martin Lahiffe, North Berwick Youth Project

See Me Education & Young People Team

Find out more.

 

Participation & Youth Voice

Sponsored by Scottish Government.

Winner:

Caitlin McKinnon, The Fruitmarket Gallery

Finalists:

Sophie Rogers & Jimmy Monaghan, West Dunbartonshire Council Working4U

Find out more.

 

Team of the Year

Sponsored by CLD Standards Council for Scotland.

Winner:

See Me Staff & Youth Champions

Finalists:

The Yard Fun and Friendship Clubs

Paisley YMCA Digital Youth Work Team

Find out more.

 

Volunteer Youth Worker

Sponsored by Young Scot.

Winner:

Rebecca Johnson, See Me Scotland

Finalists:

Chris Attkins, Arran Youth Foundations

Sally Nimmo, See Me Scotland

Find out more.

Youth Justice & Prevention

Sponsored by Scottish Community Safety Network.

Winner:

TD1 Youth Hub – Young Men’s Project

Finalists:

Mayfield & Easthouses Youth 2000 Project

St Paul’s Youth Forum Diversionary Programme

Find out more.

 

Youth Worker of the Year

Sponsored by SQA.

Winner:

Julie Craig, Aberlour Childcare Trust

Finalists:

Lyndsey Ritchie, Mayfield & Easthouses Youth 2000 Project

Kelly Bruce, Castlemilk Youth Complex

Find out more.

 

Lifetime Achievement Award

Sponsored by YouthLink Scotland.

Winners:

Jim Boyle, Bridges Project (Posthumous)

Carol Downie, The Gannochy Trust

Anne Hosie MBE, Girls’ Brigade

Bill Stevenson, The Boys’ Brigade

Colin Easton, YouthBorders

Find out more.

Share this

Back to news Back to top