Meet the National Youth Work Award 2019 winners!

After a fantastic night celebrating youth work in Scotland and sharing so many awesome #YouthWorkChangesLives stories, it is time to introduce you to the winners of the awards.  

Community-Based Youth Work

Youth Scotland kindly sponsors this award.

Winner: Elgin Youth Café Youth Team

Finalists:  Coatbridge Youth Action & Mayfield and Easthouses Youth 2000 Project (Y2K)

Find out more about their work.

Digital Youth Work Award

Sky Academy kindly sponsors this award.

Winner: Digi Crew

Finalists: John Taylor (High Life Highland) and Bolt FM (St Pauls Youth Forum)

Find out more about their work.

Equality & Diversity Award

BBC Children in Need kindly sponsors this award.

Winner: Action for Children Heritage & Inclusion Project

Finalists: Interest Link Borders and Spartans Youth Work Team.

Find out more about their work.

Inspirational Leader Award

Scottish Government kindly sponsors this award.

Winner: Fergus McMillan (CEO, LGBT Youth Scotland)

Finalists: Alastair MacKinnon (CEO, Fast Forward) and Paul McIlvenny (Chair & Co-Founder Include Me 2 Club).

Find out more about their work.

Mental Health & Wellbeing Award

Princes Trust Scotland kindly sponsors this award.

Winner: Donna Anderson & North Ayrshire YOYP Ambassadors

Finalists: Hannah Lind (Highland Hospice) and Y sort it’s Carers Service

Find out more about their work.

Skills for Fife Award

SQA kindly sponsors this award.

Winner:  Helm Training

Finalists: Glasgow North East Strategic Youth Alliance (GNEYSA) and Cupar Youth Café – 16+ Activity Agreement Programme.

Find out more about their work.

Raising Attainment Award

Education Scotland kindly sponsors this award.

Winner: The Spartans Community Football Academy

Finalists:  East Ayrshire Council’s Home Link Team and Paul Ross, Inverclyde Council.

Find out more about their work.

Team of the Year Award

CLD Standards Council for Scotland kindly sponsors this award.

Winner: Shetland Islands Council Youth Services

Finalists: Royston Youth Action (RYA) & Hazlehead Academy Youth Work Team

Find out more about their work.

Prevention & Inclusion Award

Scottish Police Federation kindly sponsors this award.

Winner: Modo – Circus with a Purpose

Finalists: The Street (RegenFX Youth Trust) and Jeannie Gray (Moore House Care and Education)

Find out more about their work.

Time to Shine Arts & Creativity Award

Creative Scotland kindly sponsors this award.

Winner: Re-Formation Project

Finalists: Rebekah Aitkin (PEEK) and SambaYaBamba Youth Street Band

Find out more about their work.

Volunteer of the Year Award

Young Scot kindly sponsors this award.

Winner: Daniel Bustillos, LGBT Youth Scotland

Finalists: Ty Stock (The Sea Cadets) and Michael Docherty (Our Lady’s High School).

Find out more about their work.

Youth Participation Award

Scottish Government kindly sponsors this award.

Winner: Y sort it Management Board

Finalists: North East Edinburgh Youth Ambassadors and Renfrewshire Youth Voice.

Find out more about their work.

Faith-Based Youth Work Award

YMCA Scotland kindly sponsors this award.

Winner: Ben Raw, St Paul’s Church

Finalists: Camas Team (Iona Community) and St Rufus Youth Group.

Find out more about their work.

Youth Worker of the Year Award

Scottish Fire and Rescue Service kindly sponsors this award.

Winner: Eilaine Coffey, Hot Chocolate Trust

Finalists: Alan Bell (Recharge Tranent) and Lyndsey Coleman (Y sort it) 

Find out more about their work.

Lifetime Achievement Award

YouthLink Scotland sponsors this award.

Winners: Maragaret McKinlay (The Girls' Brigade Scotland), Jim Sweeney (YouthLink Scotland) and Mary Matthers (GirlGuiding Scotland). 

Find out more about their work.

Share this

Back to news Back to top